شنبه 28 فروردين 1400
Info-bus.tabriz.ir
آدرس: ایران -تبریز- میدان پنجم مرداد اداره مرکزی شرکت واحد اتوبوسرانی تبریز و حومه
تاریخ : دوشنبه 11 اسفند 1399
کد 3058

مطلب مدیریتی

آموزش شهروندی تردد در مسیر BRT ممنوع
 
خط ویژه چیست؟ مسیری است که به وسیله خط ‏کشی با رنگ متفاوت از خطوط دیگر و یا علایم و یا موانعی از بقیه مسیرها مشخص گردیده و برای عبور و مرور یک یا چند نوع وسیله نقلیه اختصاص دارد.
 
سامانه اتوبوس تندرو تبریز پس از تهران دومین سامانهٔ اتوبوس از این دست در ایران است. مسیر این سامانه که در ابتدا حدفاصل میدان راه‌آهن در غرب تبریز تا چهارراه آبرسان در شرق تبریز بود در شهریور ۱۳۸۷ راه‌اندازی گردید و سپس تا نمایشگاه بین‌المللی تبریز (میدان بسیج) گسترش یافت. این سامانه روزانه افراد زیادی را در سطح شهر جابه‌جا می‌کند و سهم زیادی از حمل‌و‌نقل عمومی در این شهر را برعهده دارند
طبق قوانین و مقررات خطوط ویژه بی آر تی برای تردد اتوبوس ها در نظر گرفته شده و فلسفه ایجاد خطوط ویژه سریع تر رساندن حجم زیاد مسافران و خودروهای امدادی و عملیاتی است و تنها تردد خودروهای پلیس، اورژانس و آتش نشانی در کنار اتوبوس‌های شرکت واحد و BRT در این خطوط مجاز بوده و سایر خودروها و موتورسیکلت‌ها اجازه تردد در این خطوط را ندارند.
 
ترافیک پدیده ای نیست که هیچ کدام از شهروندان عادی با آن غریبه باشند، بار ها شده که در ترافیک های سنگین گرفتار شده و ساعت ها دیر به لحظات مهمی از زندگی خود رسیدند، موقعیت های مهمی را از دست دادند؛ این ترافیک بخشی ناگریز از زندگی همه شهروندان به خصوص ساکنان کلانشهر ها شده است.
 
 .اما آنچه بعنوان یکی از معضلات در سامانه اتوبوس تندرو در ایران دیده شده، علاوه بر جولان موتورسوارها، تردد انواع خودروهای شخصی در خطوط ویژه است و از نوع رانندگی افراد پشت فرمان هم مشخص است که آنها برای فرار از ترافیک است که از خطوط ویژه تردد می‌کنند.
تبعات تردد غیرمجاز در خطوط ویژه گاه به قیمت جان انسان‌ها تمام می‌شود. حادثه خبر نمی‌کند و در طول یک روز گزارش های بسیاری با لزوم رسیدگی سریع به آتش‌نشانی، اورژانس، پلیس و هلال احمر اعلام می‌شود که در محدوده ترافیک سنگین شهری واقع شده است، طبیعتا در چنین شرایطی خودرو های امدادی و انتظامی باید برای سریع رسیدن به مکان مورد نظر از خطوط بی آرتی و ویژه استفاده کنند و هر گونه ایجاد اختلال در این مسیر ها به معنی به خطر انداختن جان آدم هاست. و اگر مواردی غیر از موارد فوق از این خطوط استفاده کنند با آنها برخورد جدی از طرف پلیس راهنمایی و رانندگی خواهد شد.