دوشنبه 23 تير 1399
Info-bus.tabriz.ir
آدرس: ایران -تبریز- میدان پنجم مرداد اداره مرکزی شرکت واحد اتوبوسرانی تبریز و حومه
تاریخ : سه شنبه 3 تير 1399
کد 2725

مشکلات کارگری با جدیت پیگیری می‌شود

رئیس شورای اسلامی شهر تبریز گفت:

شورای شهر تبریز همواره پیگیر رفع مشکلات کارگران فعال در شهرداری تبریز بوده و پیگیر احقاق کامل حق و حقوق آنان می‌باشد.

به گزارش روابط عمومی شرکت واحد اتوبوسرانی تبریز و حومه به نقل از روابط عمومی  و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تبریز شهرام دبیری در نشست خبری بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی سهند که با میزبانی شورای شهر تبریز و با حضور رئیس شورای شهر و با موضوع رفع مشکلات جامعه کارگری شهردا ی تبریز برگزار شد گفت: یکی از مهمترین رسالت های خبرنگاران و دانشجویان مطالبه گری مشکلات جامعه است که نهایتاً منجر به نتیجه خوب می شود. وی با اشاره به تاثیر پیگیری های بسیج دانشجویی در واریز ۵۰۰ هزار  تومان کمک هزینه معیشتی ایام کرونا برای رانندگان فعال در شرکت واحد اتوبوسرانی تبریز گفت: کمک هزینه معیشتی به حساب رانندگان و کمک رانندگان و کارکنان شرکت بهره بدار مترو واریز شده و پیگیر اختصاص پک‌ های کمک معیشتی از طرح کمپین رحمت هستیم.
وی با اشاره به پیگیری های شورای شهر گفت: سختی کار برای کارگران پاکبان فعال در فضای سبز تبریز نیز اختصاص یافته و مقرر شده است و در دستور جلسه امروز که وقت نرسید بررسی شود موضوع سنوات قبلی این افراد نیز در جلسه آتی بررسی و تصویب خواهد شد و علیرغم سال‌های گذشته در زمان بازنشستگی پرداخت خواهد شد.
شهرام دبیری با اشاره به پیگیری تبدیل وضعیت کارمندان شهرداری نیز گفت: این موضوع به صورت قانونی درحال پیگیری است و به خاطر جلوگیری از سو استفاده های سیاسی، انتخاباتی و حواشی از ارائه جزئیات آن پرهیز می‌کنیم اما همه اعضای شورای شهر پیگیر احقاق حق کارگران هستند.
رییس شورای شهر تبریز با بیان اینکه از شورای سوم همراه آقای اسوتچی سعی کردیم  پیگیر احقاق حقوق و افزایش سطح رفاهی زندگی کارگران باشیم و اگر امروز تبریز به عنوان امن ترین، پاکترین و بهترین شهر برای زندگی معرفی می‌شود بخاطر زحمات شبانه روزی کارگران عزیز است و این عزیزان برای ما بسیار ارزشمند هستند که هرگز اجازه نداده ایم‌حق آنان پایمال شود و در طول این سه دوره همیشه پای صحبت های نمایندگان کارگران بودیم و حمایت کردیم .

دبیری در پاسخ به سوالی در خصوص مشکلات کارگران‌حجمی با اشاره به تفاوت در نحوه قرارداد کارگران مختلف همکار با شهرداری گفت: کارگرانی که به صورت حجمی کار می‌کند قرارداد مستقیمی با شهرداری ندارد و قرارداد آنها با شرکت های همکار شهرداری است که حقوق و مزایای آنها مربوط به پیمانکاران است اما در زمینه رعایت حق و حقوق این‌کارگران‌ نیز نظارت می‌شود تا حق کارگران ضایع نشود.
وی با اشاره به اینکه امکانات لازم‌ برای کارگران‌ در زمیینه‌های مختلف به خصوص کارت بانان شرکت واحد اتوبوسرانی در قرارداد‌های آتی در نظر گرفته می‌شود گفت: مسائل و مشکلات کارگری با جدیت پیگیری می‌شود و این‌درست است که با شرایط آرمانی فاصله داریم اما اقدامات بسیار خوبی برای تحقق حق و حقوق کارگران در مدیریت شهری تبریز درحال انجام‌ است.
وی در ادامه با اشاره به اتمام قرارداد شرکت پیمانکار شارژ و کنترل بلیت مسیر بی آر تی گفت: اگر کارگران و شما نقطه نظراتی در ارتباط با قرارداد جدید دارید می توانید با ما در میان بگزاردید تا شاهد بهبود هرچه بهتر شرایط در آینده باشیم.

محمدحسن اسوتچی دیگر عضو شورای شهر تبریز نیز در این نشست با بیان اینکه اگر طیف دانشجویی مشکلات را به صورت مطالبه مطرح کنند مشکلات بسیاری قابل حل می‌باشد گفت: موضوع  قرارداد قرارگاه سازندگی با کارگران‌ مترو بسیار مهم است که مشکلات این کارگران‌نیز پیگیری می‌شود.
وی با بیان اینکه در زمینه عمران هنوز معلوم نیست شهرداری وظیفه شهرسازی دارد یا خیر افزود: حمل و نقل عمومی یکی از وظایف ذاتی شهرداری است و اگر قرار باشد طبق قانون که مربوط به ۱۵ سال پیش است به بخش خصوصی واگذار کند  شهرداری باید به عنوان کارفرمای اصلی و شورای شهر نیز به عنوان ناظر به این موضوع نظارت داشته باشد تا حق و حقوق کارگران پایمال نشود.
اسوتچی با اشاره به اینکه در اوایل شورای سوم حق و حقوق کارگران خدمات شهری ۶ ماه عقب می‌افتاد گفت: اما با همت شورای سوم و در ادامه شورای پنجم، الان نهایت دیرکرد پرداخت حقوق‌ها چند روز است که این‌ یک اقدام مثبت در آن زمان بود.
وی با اشاره به سو استفاده از کارت بانان بی‌آرتی توسط پیمانکار گفت: این کارگران حتی جمعه ها هم کار می‌کنند و کارفرما همواره فشار می‌آورد تا روزهای تعطیل نیز کارگران حضور داشته باشند و در صورت غیبت کسر کار اعمال می شود.
وی گفت شهرداری به عنوان کارفرمای اصلی و شورای شهر ناظر بالاتر از آن باید اشکالات و تخلفات پیمانکاران رو به اداره کار گزارش کند تا شاید در اثر این تخلفات دفعه بعد صلاحیت ندهد.