معاونت فنی


آشنایی با معاونت فنی و مهندسی

مجتمع توقفگاهی و تعمیرگاهی شرکت واحد در زمینی به مساحت تقریبی 26 هکتار مربع در قسمت شمالی میدان آذربایجان و مشرف به میدان و اتوبان پاسداران واقع شده است . این مجتمع شامل شامل بخشهایی همچون  پارکینگ اتوبوسهای دولتی، تعمیرگاه بخش دولتی ، پارکینگ بخش خصوصی ، تعمیرگاه بخش خصوصی ، پارکینگ واحد گشت ، مرکز بهداشت و انبارهای مرکزی می باشد .
حوزه معاونت فنی وظیفه نظارت ، نگهداری ، تعمیرات و تامین پشتیبانی کلیه ماشین آلات و تجهیزات منتسب به اتوبوسرانی برعهده دارد . بخشهایی همچون پارکینگها و تعمیرگاهها زیرنظر و اداره مستقیم حوزه معاون فنی قرار دارند . اکثریت اقدمات عملی تعمیر و نگهداری اتوبوسها توسط واحد تعمیرگاهی صورت میگیرد .

                            
                             
اقدامات ، تجهیزات و ابنیه در اختیار بخشهایی که زیر نظر حوزه معاونت فنی فعالیت می کنند بشرح ذیل می باشد :

1 - سرويس و نگهداري:
اين بخش سرويس دوره ای ماشین آلات را انجام مي دهد ، بدين صورت كه در هر 5000 کیلومتر اتوبوسها از هر لحاظ بازديد و سرويسهاي لازم بر روي اتوبوس ها انجام مي گردد كه شامل تست ، بازدید و یا تعويض کلیه روانکارها و فیلتراسیون ، انجام تست های نرم افزاری و بازديد سایر قسمت ها مانند قسمت هاي برق الكترونيك ، پنوماتيك ، گيربكس ، موتور  و...   مي باشد. هم اکنون انجام اقدامات فوق براساس قرارداد پیمانکاری به بخش خصوصی واگذار شده است .2 – تعميرگاه مرکزی :
 اين قسمت وظيفه تعميرات اتّفاقي اتوبوس ها را بر عهده دارد و از واحدهاي تخصصي تعميرات شامل واحد تعميرات موتور اتوبوسهاي گازسوز و ديزلي ، واحد برق  و الكترونيك، واحد تعميرات گيربكس ، آهنگري ، پمپ و پنوماتيك ، تراشكاري  ، پنچرگيري و ...  تشكيل شده است.اين واحدها وظيفه تعمير مراجعات اتفاقي  براساس حكم كار ارائه شده توسّط  مركز پذيرش  و بازديد اتوبوس هايي كه به سرويس دوره اي مراجعه مي كنند را  بر عهده دارند.


3 - تعمیرگاه سیار :
علاوه بر واحدهاي فوق ، تعداد 2 واحد تعميرگاه سيّار نيز جهت پاسخگويي به نيازهاي تعميراتي اور‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ژانسي در سطح شهر مستقرمی باشد . تعمیرگاههای سیار در پایانه ها مستقر بوده و نسبت به رفع نیازهای تعمیراتی جزئی اقدام و در صورت صلاحدید اتوبوس را به تعمیرگاه مرکزی ارجاع می دهند .


4 – تعمیرکاران امداد گر :
در صورت بروز برخی از نقصهای فنی که امکان ادامه رانندگی را سلب نماید تعمیرکاران امدادگر با خودروی مخصوص امداد به محل وقع نقص فنی مراجعه و نسبت به رفع آن و یا در صورت نیاز بکسل کردن اتوبوس تا تعمیرگاه مرکزی اقدام می نمایند.
5 – واحد پذیرش و پارکداری :
وظیفه ثبت ورود و خروج اتوبوسها به تعمیرگاه مرکزی و همچنین ثبت کلیه اطلاعات مربوط به نقص فنی و اقدامات انجام شده بر عهده واحد پذیرش می باشد . همچنین پارکداری نیز وظیفه ارجاع اتوبوسهای مشکل دار به محل تعمیرگاه مربوطه و پیگیری تا زمان تحویل گیری صحیح و سالم  اتوبوس از تعمیرگاه و تحویل آن به رانندگان بر عهده پارکداران می باشد .

6 – آزمایشگاه CM
این آزمایشگاه با همکاری واحد سرویس و نگهداری اقدام به نمونه گیری از کلیه روانکارهای مربوط به موتور ، گیربکس ، دیفرانسیل ، پمپ فن و ضدیخ نموده و با ارائه گزارشی کامل از وضعیت فنی اتوبوس تعمیرکاران در جهت اقدام عملی برای پیشگیری از بروز نقص فنی کمک رسانی می کند .
7 – نظافت و شستشو
کلیه اتوبوسهای شرکت واحد اعم از خصوصی و دولتی از خدمات رایگان نظافت داخلی و بیرونی بهره مند می گردند . واحد نظافت و شستشو از تعداد 2 سوله بزرگ تشکیل شده که به دستگاههای باس واش اتوماتیک تونلی و مخازن آبگرم عظیم الجثه ای ، دستگاه بخارشوی صنعتی و دستگاه جاروی صنعتی سه موتوره تجهیز شده اند . این قسمت که به پیمانکار بخش خصوصی واگذار شده است بصورت شبانه روزی فعالیت می نماید .8 – انبارهای مرکزی :
انبارهای مرکزی شامل انبار قطعات و اقلام پرمصرف ، انبار اقلام خرد و انبار قطعات اسقاط می باشد . باتوجه به تنوع اتوبوسهای ناوگان هم اینک بیش از 17000 قطعه و ولازم یدکی مورد نیاز شناسایی ، کدبندی و در انبار نگهداری می شوند . همچنین داغی کلیه قطعات و لوازم اسقاطی از تحویل گیری و در انبار اسقاط دسته بندی گردیده و از طریق برگزاری مزایده های قانونی بفروش می رسند .  9 – جایگاههای سوختگیری :
اتوبوسرانی دارای تعداد 2 جایگاه CNG و 1 جایگاه سوخت گازوئیل می باشد . جایگاههای CNG در ضلع مشرف به میدان آذربایجان واقع شده و یکی از این جایگاهها مختص سوختگیری اتوبوسهای گازسوز بوده و جایگاه دیگر در جهت ارائه خدمات به خودروهای سواری بصورت 24 ساعته فعالیت می نماید . جایگاه سوخت گازوئیل در داخل مجتمع تعمیرگاهی واقع گردیده و بصورت شبانه روزی به کلیه اتوبوسها سوخت تزریق می کند .


10 – شیفت شب :
اين قسمت ، وظيفه آماده سازي اتوبوس هايي كه بعد از فعاليّت در طول روز و اتمام كار به پاركينگ هدايت مي شوند را بر عهده دارد . آماده سازي اين اتوبوس از هر لحاظ اعمّ از سوختگيري ، جاروب و باس واش ، بازديد سطح روغن ، و..   توسّط پرسنل اين  قسمت انجام  مي گيرد ، همچنين  وظيفه انجام سرويس شب و صبح رانندگان بر عهده پرسنل شيفت شب مي باشد.