پروژه کارت بلیط الکترونیکی اتوبوسرانی تبریز و حومه


 کارت بلیط به عنوان کیف پول الکترونیکی از چاپ و تبادل سکه و اسکناسهای آلوده جلوگیری می نماید و مردم با خرید یک عدد از این کارتها می توانند سالهای متمادی از پرداخت الکترونیکی کرایه بهره مند گردند. در راستای خدمات رسانی بهینه به مردم عزیز تبریز به عنوان شهروندان الکترونیک در شهر الکترونیک،شرکت واحد اتوبوسرانی تبریز با اخذ مجوز لازم از هیئت مدیره شرکت و برابر با قرارداد شماره 40/1096 مورخه 16/11/85 نسبت به تجهیز اتوبوس های بخش دولتی به دستگاه الکترونیکی ( کارت بلیط ) اقدام نمود و برای نخستین بار در کشور، در شهریور ماه سال 1386، اولین فاز کارت الکترونیکی راه اندازی گردید.


مزایای کارت بلیط:
-    جلوگیری از اتلاف وقت شهروندان
-    رعایت بهداشت و حفظ سلامتی رانندگان و مسافرین
-    کاهش هزینه های چاپ و توزیع بلیط
-    کاهش هزینه های حفظ و نگهداری کیوسک های بلیط فروشی
-    استخراج دقیق آمار مسافر جابجا شده و...
در این سیستم بر روی هر دستگاه اتوبوس دو دستگاه کارت خوان یکی در قسمت ورودی آقایان و دیگری در قسمت ورودی خانمها نصب گردیده است که شهروندان هنگام سوار شدن به اتوبوس با نزدیک نمودن کارت بلیط خود به دستگاه کارت خوان در مدت یک ثانیه هزینه سفر خود را پرداخت می نمایند همچنین باقیمانده مبلغ شارژ آنها بر روی دستگاه قابل رویت می باشد.
جهت سهولت دسترسی شهروندان به کارت بلیط و شارژ آن، در نقاط مختلف شهر به ویژه در مسیرهای پر تردد باجه های شارژ و فروش کارت بلیط نصب و تجهیز شده است. هم اکنون بیش از 75000 کارت بلیط در میان شهروندان توزیع گشته است. قیمت هر کارت 10000ريال می باشد که7000 ريال آن هزینه اولیه کارت و 3000 ريال آن مربوط به اعتبار است.
نحوه کار جمع آوری اتوماتیک کرایه با استفاده از کارتهای هوشمند:
-    ارسال و پردازش اطلاعات تراکنش به صورت offline و online
-    قابلیت تعریف انواع کاربر در سیستم  و نوع کرایه
-    تعریف نرخ کرایه در شبکه بر اساس طول سفر، نوع اتوبوس و ...
-    تحلیل و ارزیابی عملکرد و تعیین درصد بازدهی ناوگان حمل و نقل
-    اخذ اطلاعات و آمار تراکنش اتوبوس ها، رانندگان، مسیرها به تفکیک ساعت،روز، هفته، ماه و به تفکیک پایانه ها
-    اخذ نمودار تعداد مسافر جابجا شده بر مبنای تعداد تراکنش در طول روز به تفکیک ساعت

در حال حاضر تمامی اتوبوسهای بخش دولتی شرکت واحد اتوبوسرانی تبریز مجهز به سیستم کارت بلیط الکترونیک گشته اند. با وجود برخی از مشکلاتی که در اجرای طرح وجود داشت ، این پروژه تاکنون با موفقیت در سطح شهر اجرا شده است. همچنین این امکان فراهم گردیده است که گزارشات حاصل از دستگاه های کارت خوان اتوبوسها در برخی از خطوط به صورت آنلاین قابل کنترل و نظارت باشند تا پروسه تجزیه و تحلیل اطلاعات حاصل از آنها به سرعت انجام پذیرد.
فاز بعدی عملیات تجهیز اتوبوسها به سیستم  بلیط الکترونیکی، اختصاص به خطوط اتوبوسهای واگذار شده به بخش خصوصی دارد که در دست مطالعه می باشد.
همچنین لازم به ذکر است که شرکت واحد اتوبوسرانی تبریز و حومه با توجه به تجربه 3ساله ای که از روند اجرای پروژه کارت بلیط کسب نموده است بر آن است تا در سال جاری به  نوسازی و بازسازی سیستم موجود پرداخته و برخی از مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری سیستم را که در سالهای گذشته رویت شده است، رفع نماید. بدین جهت کارشناسان و متخصصین امر در شرکت واحد در حال پیگیری و مطالعه نوسازی سیستم در شش ماهه دوم سال 1389 می باشند.

مزایای پروژه
•    جمع آوری سیستم قدیمی استفاده از بلیطهای کاغذی
•    صرفه جویی در چاپ بلیط و هزینه های اضافی
•    رفع مشکل پرداخت هزینه سفز به صورت وجه نقد
•    مشخص شدن نحوه کارکرد رانندگان اتوبوس
•    ارتقا سرعت محاسبه کارکرد شرکت واحد اتوبوس رانی
•    ارتقا بهداشت و سلامتی جامعه از طریق کاهش استفاده از اسکناسهای آلوده و...
•    جلوگیری از اتلاف وقت شهروندان
•    کاهش هزینه های چاپ و توزیع بلیط
•    کاهش هزینه های حفظ و نگهداری کیوسک های بلیط فروشی
•    استخراج دقیق آمار مسافر جابجا شده و...